- Wimberley Ind School Dist
- Homepage
WHS Students Qualify for State Track Meet in 8 Events; Boys' Team Wins Regional Crown, Girls Finish 2nd
April 26, 2021
Wimberley High School students qualified for the 4A State Track and Field Meet in 8 events after competition at the 4A-Region IV Meet held at Texas A&M-Kingsville on April 23-24. The top-two finishers in each event qualified for the state track and field meet to be held at the University of Texas's Mike A. Myers Stadium on Thursday, May 6. (Additionally, athletes can qualify if they produce the best overall time, mark, or height from all 4A regional meets that did not finish first or second.) See full regional results here.
In the team standings, the WHS boys won the regional title, finishing two points in front of Pleasanton HS, and the girls' team finished 2nd overall behind Fredericksburg HS.
Below are the individuals and relay teams that competed at the regional meet. Those in bold have qualified for the state meet.
4x100 Meter Relay
Girls
Rhyan Masur, Lillie Bolton, Grace Harney, Emily Thames
Prelims: 10th - 51.34
Finals: Did not qualify
4x200 Meter Relay
Girls
Rhyan Masur, Carson Crowder, Lillie Bolton, Emily Thames
Prelims: 5th - 1:48.53
Finals: 5th - 1:48.71
Boys
Cameron Waida, Ty Pruett, Nathan Brooks, Juan Olmedo-Barraco (right)
Prelims: 1st - 1:30.03
Finals: 1st - 1:29.07
4x400 Meter Relay
Girls
Rhyan Masur, Rylee German, Haley Hall, Holly Harwood (right)
Prelims: 2nd - 4:10.030
Finals: 2nd - 4:07.86
Boys
Ryan Shaw, Nathan Brooks, Landon Gary, Juan Olmedo-Barraco
Prelims: 3rd - 3:30.65
Finals: 2nd - 3:24.33
200 Meters
Girls
Prelims: 5th - Emily Thames - 26.45
Finals: 5th - Emily Thames - 26.24
Boys
Prelims: 8th - Cameron Waida - 22.98
Finals: 7th - Cameron Waida - 22.77
400 Meters
Boys
Prelims: 8th - Landon Gary - 52.98
800 Meters
Girls
Finals: 3rd - Madison Anderson - 2:26.41
9th - Haley Hall - 2:36.30
1600 Meters
Girls
Finals: 7th - Madison Anderson - 5:40.31
100 Meter Hurdles
Girls
Prelims: 4th - Grace Harney - 15.61
Finals: 4th - Grace Harney - 15.29
110 Meter Hurdles
Boys
Prelims: 1st - Christian Marshall - 14.30
Finals: 1st - Christian Marshall - 14.27
300 Meter Hurdles
Girls
Prelims: 4th - Grace Harney - 47.58
Finals: 2nd - Grace Harney - 46.56 *SCHOOL RECORD*
Boys
Prelims: 2nd - Christian Marshall - 40.77
Finals: 2nd - Christian Marshall - 39.50
Long Jump
Girls
3rd - Emily Thames - 17-9.75
Boys
6th - Hunter Allen - 21-3
Triple Jump
Girls
3rd - Emily Thames - 35-6
5th - Baylee Gold - 35-1.75
Boys
6th - Landon Gary - 43-4
7th - Christian Marshall - 43-0.5
High Jump
Girls
3rd - Haley Hall - 5-2
Boys
2nd - Cameron Waida - 6-3
Pole Vault
Girls
4th - Elise Brown - 9-6
Shot Put
Boys
7th - Walt Gold - 48-5.5
Discus
Girls
12th - Layla Dubuisson - 100-5